» نخبگان و ایده ها » نخبگان علمی » آیت الله مرتضی مقتدایی

آیت الله مرتضی مقتدایی

 

مقتدایی

 آیت الله مرتضی مقتدایی

مؤلف و مدرس حوزه علمیه قم

بازنشسته دادگستری استان قم

 

شرح مختصر از زندگی ایشان:

حضرت آیت الله مرتضی مقتدایی‌ در سیزدهم‌ رجب‌ ـ روز ولادیت‌ امام‌ علی‌(ع‌) ـ سال‌ 1314 هجری‌ شمسی‌ در محله‌ مسجد حکیم‌ اصفهان‌ چشم‌ به‌ جهان‌ گشود. پدرش‌ مرحوم‌ آیة‌الله‌ حاج‌ میرزا محمود مقتدایی‌ از بزرگان‌ و دانشمندان‌ مشهور اصفهان‌ بود. وی تحصیلات‌ ابتدایی‌ را در «خوراسگان‌ محله‌ پزوه‌» آغاز کرد و پس‌ از به‌ پایان‌ رساندن‌ دوره‌ ابتدایی‌، نزد پدر، شرح‌ نصاب‌، جامع‌ المقدمات‌، سیوطی‌، منطق‌ کبری‌ و بخشی‌ از شرح‌ نظام‌ را خواند. در سال‌ 1331 وارد حوزه‌ علمیه‌ اصفهان‌ شد و ادامة‌ دروس‌ مقدمات‌ و دوره‌ سطح‌ را نزد بزرگان‌ آن‌ دیار فرا گرفت‌. دو سال‌ هم‌ در درس‌ خارج‌ شرکت‌ کرد و در سال‌ 1338 به‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ عزیمت‌ کرد.

 

در قم‌ نیز در درس‌ خارج‌ امام‌(ره‌) و دیگر بزرگان‌ شرکت‌ نمود و در این‌ میان‌، از تحصیل‌ علوم‌ عقلی‌ نیز باز نماند. در سال‌ 1340 نیز به‌ کلاسهایی‌ که‌ شهید دکتر بهشتی‌ برای‌ آشنایی‌ فضلای‌ قم‌ با علوم‌ جدید، ازجمله‌ فیزیک‌، شیمی‌، زبان‌ انگلیسی‌ بود، راه‌ یافت‌.

فعالیتهای‌ علمی‌ و فرهنگی‌:
او از سالهای‌ آغازین‌ اشتغال‌ به‌ تحصیل‌ در حوزه‌ علمیه‌ اصفهان‌، به‌ تدریس‌ دروس‌ آموخته‌، می‌پرداخت‌ و کتب‌ دورة‌ سطح‌ و نیز سطوح‌ عالی‌ را بارها تدریس‌ نموده‌ است‌ وی‌ چند سال‌ به‌ تدریس‌ خارج‌ فقه‌ در مدرسه‌ مروی‌ تهران‌ و پس‌ از آن‌ در حوزه‌ علمیه‌ قم‌ اشتغال‌ داشته‌ که‌ این‌ تدریس‌ تاکنون‌ ادامه‌ دارد و از این‌ رهگذر، طلاب‌ و فضلای‌ بسیاری‌ تربیت‌ شده‌اند که‌ وجودشان‌، تداوم‌ بخش‌ راه‌ اجتهاد در حوزه‌های‌ علمی‌ و عملی‌ خواهد بود. همچنین‌ وی‌ تقریرات‌ درسهای‌ آیات‌ عظام‌ بروجردی‌، امام‌ خمینی‌، محقق‌ داماد و گلپایگانی‌ را نگاشته‌ است‌ که‌ تاکنون‌ به‌ چاپ‌ نرسیده‌ است‌.
و نیز تأسیس‌ صندوق‌ قرض‌الحسنه‌ حجة‌ابن‌ الحسن‌ العسکری‌(عج‌) ، تأسیس‌ مدرسه‌ علمیه‌ امام‌ صادق‌(ع‌) و حوزه‌ علمیه‌ خواهران‌ و ایجاد انجمن‌ حمایت‌ از ایتام‌ در خوراسگان‌.

برخی‌ از سمت های‌ وی‌ پس‌ از انقلاب‌ به‌ شرح‌ زیر است‌:
1ـ قاضی‌ دادگاههای‌ انقلاب‌ اسلامی‌؛
2ـ عضو و سخنگوی‌ شورای‌ عالی‌ قضایی‌؛
3ـ ریاست‌ دیوان‌ عالی‌ کشور؛
4ـ ریاست‌ دادسرای‌ دیوان‌ عالی‌ و دادستانی‌ کل‌ کشور؛
5ـ عضویت‌ در جامعه‌ مدرسین‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌؛
6ـ عضویت‌ در شورای‌ عالی‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌؛
7ـ نمایندگی‌ مجلس‌ خبرگان‌ رهبری‌ در دورة‌ دوم‌ و سوم‌ از استان‌ اصفهان‌.

 

 


منبع : http://www.jameehmodarresin.org